Fytoterapie

Fytoterapie je souhrnné pojmenování pro léčení nemoci, zmírňování jejich průběhu a předcházení chorobám prostřednictvím rostlin, částí rostlin a přípravků z nich vyrobených podle vědeckých poznatků. Léčiva používaná ve fytoterapii se nazývají fytofarmaka.

Za fytofarmaka se nepovažují léčiva obsahující čisté chemické látky izolované z rostlin jako např. atropin nebo mentol. 1)

Fytofarmaka se používají v souladu s vědeckými poznatky, má-li pacient průjem, podá se mu prostředek - bylinný preparát, který staví. Toto jsou obvyklé postupy oficinální bylinné medicíny.
 
Byliny jsou mezi lidmi čím dál více oblíbenější, protože jejich snášenlivost je lepší než u syntetických léčiv. Byliny - fytofarmaka se standardně nepoužívají k léčbě těžkých chorob, ale spíše k obnovení pocitu pohody a s velkou oblibou k řešení chronických potíží.
Přírodní léčiva a doplňky stravy
 
Přírodní léčiva jsou přípravky z extraktů rostlin, které jsou registrovány jako léky a jsou pod kontrolou SUKL. Je tedy jistota toho, že tam skutečně je ta účinná látka. Tyto přípravky jsou volně prodejné, ale pouze v lékárnách. Patří sem například přípravek  PROSTAKAN, který je určen k řešení funkčních obtíží spojených s nezhoubným zvětšením prostaty. Účinné látky jsou Saw palmetto (serenoa plazivá) a extrakt z kořene kopřivy dvoudomé. Nicméně je zajímavé se podívat na přídatné látky: koloidní bezvodý oxid křemičitý, hydrogenovaný sójový olej, ztužený tuk, glycerol 85% - neškodlivý, ale živočišný původ, sukcinylovaná želatina, žlutý oxid železitý (E 172 - skóre škodlivosti 2), černý oxid železitý (E 172 - skóre škodlivosti 2), patentní modř V (E 131 - skóre škodlivosti 4).
 
Doplňky stravy nejsou kontrolovány prostřednictvím SUKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv), ale registrace probíhá na Ministerstvu zemědělství. Pro registraci potřebujete jen etiketu, kdy úřad potvrdí, že připravek neobsahuje nic zakázaného, ale skutečný obsah látek se kontroluje namátkově a má to na starosti SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce). V tom obrovském množství si nedokáži ani tipnout, kolik procent doplňků stravy je v důsledku zkontrolováno. Nicméně pokud je výrobce poctivý a záleží mu na kvalitě přípravků, tak testuje. Hlavně mu záleží na tom, že přípravek obsahuje minimální přídatné látky, ideálně žádné. Pouze obal kapsle. Nejčastěji se používají kapsle HPMC, které mají skóre škodlivosti 1 (neškodné). I když my doporučuje vysypávat i ty, ale to zase v jiném článku. 

Tradiční bylinářství

No a dále tu pak máme jeden markantní rozdíl, a to mezi tradičním bylinářství a západním fyto přístupem.
 
Bylinář může použít na zastavení průjmu bylinu, která staví. Nicméně bude také hledat příčinu a na tu zvolí ten správný postup. Nezajímá ho, že kořen kopřivy pomáhá při zvětšené prostatě, ale hledá mechanismy a zda je vhodný zrovna pro toho daného člověka.
 
Specialisté na tradiční bylinnou medicínu upřednostňují užívání celé rostliny. Západní farmakologie obvykle vezme rostlinu, najde v ni předpokládanou aktivní složku, extrahuje ji a pak tuto izolovanou sloučeninu studuje. Nicméně části bylin, které se nezdají být aktivní, mohou přispívat k celkovému účinku, že zlepšují vstřebávání v těle, že omezují toxicitu či zabraňují vzniku vedlejších účinků.
 

ZDROJ

1) Ottův průvodce přírodou - Léčivé byliny, str 72, vydal OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, 2010, ISBN 978-80-7360-588-9

Wold-Dieter Strol - Duše rostlin.

Věříme, že vidíme svět. Ve skutečnosti však vidíme málo