PÁLENÍ ŽAHY (reflux jícnu)

Pálení žáhy (pyróza) je palčivý pocit v nadbřišku často vyzařující vzhůru do hrudníku. Občas jej pocítí velká část populace. Nejméně polovina těhotných žen má příznaky refluxní choroby a z toho jedna čtvrtina je má dokonce denně. Je to jedna z nejčastějších obtíží běžného života. Klinický obraz je mnohotvárný. Může se objevovat pocit hladu, který je střídán nechutenstvím, bolest nebo diskomfort v oblasti žaludku, kyselé říhání, neklid, bušení srdce, potřeba si odkašlávat z důvodu pálení v krku, ale i pocit nepolknutelné překážky v krku.

Paleni-zahy-reflux

V současné době patří pálení žáhy a reflux jícnu mezi nejsledovanější příznaky v lékařské praxi i ve výzkumu. Léky snižující HCl (kyselina chlorovodíková) v žaludku patří mezi TOP 5 předepisovaných léků na světě.

Kyselinu v žaludku přirozeně produkuje naše tělo a pomáhá nám vstřebávat živiny z přijatých potravin a likvidovat choroboplodné zárodky. Vysoká hladina této kyseliny může vést ke zmíněnému pálení nebo vzniku vředů.

V čínské medicíně žaludek představuj jang / YANG. Právě tato kyselina má jangovou kvalitu (horkost, stoupání). Její snižování pak může vést ke snížení jangové kvality žaludku a ten pak nemůže plnit své funkce.

Lékem první volby by vždy mělo být jídlo. Obecně jíme mnohem více pro chuť než pro zdraví a můžeme vše omlouvat, jak chceme, ale trávicí potíže začínají v ústech.

Co je důležité

  1. Pravidelnost – každý den ve stejný čas, stejné množství jídla. Toto může mít každý jinak, ale tato pravidelnost je zásadní.

  2. Jíst skutečné jídlo – průmyslově zpracované potraviny zvyšují horkost – oheň v žaludku a nejen v něm. Žaludek je sám o sobě jangový orgán, takže v principu příliš mnoho horkosti bude způsobovat oheň.

  3. Občasné pálení žáhy může způsobit nevhodné jídlo, ale u chronických potíží se zapojuje již i hlava. Projevuje-li se u vás časté vzdychání nad tím, jak ten život je těžký a všichni vám křivdí a chtějí vám ublížit nebo s vámi cloumá vztek a frustrace, tak žaludek v pohodě prostě nebude. Objevuje-li se i bolest v podžebří, tak je tělo uvnitř napjaté a energie nemůže volně proudit (ani trávit), což je spojeno se silou a mocí. Lidé s žaludečními potížemi jsou pak spíše obětmi svého života než jejich tvůrcem.

  4. Teplé jídlo a správné žvýkání je pro žaludek také velmi důležité. Pomáhá mu to v rozhodnutí co poslat „dolů“ a co z toho vytřídit a poslat do těla (vitamíny, minerály apod.)

  5. Neuzobávat mezi jídly – tři jídla denně by pro nás měla být naprosto dostačující. Pro tělo je to velmi vyčerpávající. Cyklus jídlo-trávení-jídlo-trávení je kratší než by měl být a nemá odpočinek.

  6. Nejíst minimálně 3-4 hodiny před spaním.

  7. Omezit cukry a zařadit spíše tuky. Přirozené tuky – máslo, olej – pokryjí sliznici jícnu ochrannou vrstvou a potlačí sekreci žaludeční kyseliny. 

Z pohledu celostních medicín má pálení žáhy více příčiny a vždy je potřeba rozlišit, zda se jedná o prázdný či plný syndrom. Dle toho se postupuje i v rámci bylinné léčby. Je velký rozdíl, když potřebujeme odstranit horko a hlen nebo posílit žaludek a uvolnit celý střed. Proto moc neexistuje univerzální rada. Připravujeme pro vás malý online test.

V naší nabídce najdete produkt JILM PLAVÝ, a to jak v extraktu, tak v prášku. Tuto bylinu můžete použít vždy. Jedná se o tzv. symptomatickou bylinu. Neřeší kořen potíží, ale pomůže od nepříjemných příznaků.

Jilm-plavy-ulmus-fulva-prasek

Občas máme sto chutí přestat jilm v prášku prodávat :-)

Nikdy jsme nezažili produkt, s kterým by bylo tolik starostí. A to pro výběr suroviny děláme fakt maximum. V jedné reakci je, že netvoří dostatečně gel, v druhé, že je chuťově hnusný, v druhé, že je gel tak hustý, že je nepoživatelný. Vždy, když přijde email s nadpisem jilm plavý, tak už mlátíme hlavou do stolu :-). Nedělalo to značce úplně dobré jméno, tak jsme zvažovali ukončení. Jenže ty emaily si byly tak podobné, tón hlasu v telefonátech byl tak stejný, že mi došlo, že to nemusí vůbec být produktem. Psychosomatiku prostě z fyzických potíží nevymažeme.

Pro vysvětlení práce s jilmem vzniklo i toto video, kde v komentářích je opět ta stejná reakce.

JILM PRÁŠEK

Udělali jsme opravdu maximum, abyste viděli, jak produkt vypadá, jak se chová a co od něj očekávat. 

Zajímavost

V rámci čínské medicíny se diagnostikuje také z jazyka. Žaludek je uprostřed jazyka, a pokud se vám tam objevuje rýha, můžete mít žaludek konstitučně oslabený a je dobré se nad svým jídlem zamýšlet ještě dříve, než vůbec nějaké potíže máte.

Pokud tato rýha jde až na špičku, buďte si jistí, že vaše trávicí potíže mohou z velké části emoce.

Žaludku a jeho potížím se určitě budeme věnovat i nadále. Dnešní doba a naše stravování mu moc nesvědčí. A léky na snížení žaludeční kyseliny, mohou v důsledku udělat více škody než užitku. O tom zase příště.

Pálení žáhy z knihy Uzdrav své tělo. Louise L. Hay

Pravděpodobný problém: Strach, strach, strach. Svíravý strach.

Nový myšlenkový návyk: Svobodně a naplno dýchám. Jsem v bezpečí. Důvěřuji běhu života.